Govor

Damir Habijan

Hvala lijepa poštovani potpredsjedniče, poštovani zastupnici Babić, Šimrak, Đakić, kolegica …/Govornik se ne razumije./… kolega Katičić, predstavit ću Bauk.

Evo prilika da predstavim ukratko Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o javnobilježničkim pristojbama. Kao što znate njime se uređuju javnobilježničke pristojbe za isprave i radnje koje poduzima javni bilježnik. Ono što u ovom trenutku odnosno postojećim važećim zakonom imamo uređeno, konkretno čl. 11., to je da građanin ima pravo na oslobođenje od plaćanja pristojbe ako sud na području kojeg se nalazi sjedište tog javnog bilježnika od kojeg se traži poduzimanje službene radnje donese rješenje o oslobađanju od plaćanja javnobilježničke pristojbe pri čemu je naravno stranka dužna uz prijedlog za oslobođenje od plaćanja sudske pristojbe podnijeti i potvrdu o imovnom stanju. Tu potvrdu o imovnom stanju kao što znamo izdaje porezna uprava.

Ono što je prijedlog zapravo ovih izmjena jest činjenica da potvrda o imovnom stanju koje izdaje porezna uprava sadrži isključivo podatke o visini dohotka i visini primitaka podnositelja zahtjeva za izdavanje i njegovih supružnika, te obzirom na to da ista ne sadrži podatke o vlasništvu njihove imovine, kao i da je navedena potvrda službe isključivo u svrhu oslobođenja od plaćanja upravnih, sudskih i javnobilježničkih pristojbi brisane, pri čemu su Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o sudskim pristojbama brisane odredbe o podnošenju potvrde imovine, dok se postojećim izmjenama Zakona o upravnim pristojbama namjerava učinit isto, nakon čega će se ukinuti i naputak o izdavanju potvrde o imovnom stanju. Iz tog razloga zapravo potrebno pristupiti i ovim izmjenama Zakona o javnobilježničkim pristojbama. Predloženim zakonom propisat će se dakle da stranka uz zahtjev, kao što to i sad čini za oslobađanje od plaćanja javnobilježničke isprave, sudu podnosi potvrdu porezne uprave u visini dohotka i primitka koje se činjenice, kao i podaci o vrijednosti imovine stranke, članova njezine obitelji uzimaju u obzir kod donošenja konačne odluke o oslobođenju.

Naravno, ono što je važno istaknuti, sud uvijek može po službenoj dužnosti radi utvrđivanja svih mjerodavnih podataka od nadležnih tijela tražiti i podatke o kojima vode službene evidencije.

Zaključno za napomenuti, za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati financijska sredstva u državnom proračunu RH. Evo, nešto kraće nego što je kolega rekao.