Hvala lijepa.
Poštovani potpredsjedniče.
Najprije želim zahvaliti svim saborskim zastupnicama i zastupnicima na raspravi. Također bi se željela osvrnuti ako nisam prije na neke najvažnije teze ili upite koji su izneseni tijekom rasprave. Prvo ću krenuti od ažurnosti usvajanja regulative, čini mi se da je ovdje ukazano na potencijalnu činjenicu da mi ovu regulativu prenosimo u nacionalno zakonodavstvo '24., a da je paket spremni za 55 prije nekoliko godina već stupio na snagu. Paket spremni za 55 nije zakon, to je plan izmjene sveukupne regulative, a ova regulativa koju danas usvajamo je usvajanja tijekom '23. i '24.g. i u odnosu na sve druge europske zemlje ne može nam se u ovom smislu prigovoriti neažurnost.
Nadalje smo vidjeli vrlo različite stavove u odnosu prema potrebi za zelenom tranzicijom, iako meni pada na pamet osvrnut se možda malo i ciničnije na sve to, suzbit ću to u sebi zato što postoji nam zajednički nacionalni interes da čuvamo naš okoliš, prirodu, vodu, zemlju, šume najbolje što možemo, da smanjimo emisije kako primjerice građani Zagreba ili građani Slavonskog Broda ili u nekim drugim situacijama građani Hrvatskog primorja bi disali svjež i čist zrak, imali dobre perspektive za svoje zdravlje i uživali u bojama i ljepotama svoga okoliša, a pri tome imali prilike za ostvariti svoje poduzetničke naume, svoje vizije i svi mi dodatno pomagali onima kojima je teže u životu, koji su u riziku i koji su svi uslijed svih tih turbulentnih promjena posebno ranjivi. Zato je ovaj zakon potreban , zato je on kompleksan, zato on nije samo prijenos eu regulative nego je ono isto tako i iskaz nacionalnog interesa.
Sljedeće što želim pojasniti jest da mi ne preuzimamo samo regulativu, da mi itekako raspravljamo o nacionalnim posebnostima i interesima i da je evidentno da se trebamo i dodatno pa i saborskim zastupnicima, evo malo više vamo pojasniti da Hrvatska uopće nema ciljeve kao što imaju većina drugih zemalja, da su prepoznate hrvatske posebnosti, da smo mi sudjelovali u raspravama da, primjerice naši sektori izvan sustava trgovanja poput poljoprivrede ili neki drugi trebaju smanjiti do 2030. prema sadašnjem cilju, emisije za 16,7%, kod Slovenije je to primjerice 27%, kod Austrije 48%, kod niza drugih zemalja poput Belgije, Nizozemske i sl. za 50% znači nemamo mi iste ciljeve. Prepoznate je i gospodarska situacija u zemlji, prepoznati su određeni ekonomski i socijalni pokazatelji, a prepoznat je isto tako i doprinos emisijama.
Rečeno je u raspravi da nisam osvrnula baš na upit vezano za doprinos emisijama, rekla sam da smo mi ispod 1% u svemu, al ako govorimo specifično o industrijskim emisijama ako je to bilo u pitanju imam točan pokazatelj za ono što je u sustavu i to je 0,61%. Zatim se govorilo o eu sredstvima, bilo je pitanja hoćemo li izgubiti sredstva, trenutno takva opasnost ne postoji. Što se tiče modernizacijskog fonda on se uspostavljao, dva su natječaja objavljena u posljednjih nekoliko mjeseci odluke su poslane te je objavljen po prvi puta cijeli indikativni plan, to znači da smo mi obznanili javnosti transparentno što mi mislimo da će biti u redu ako napravimo i što će biti podbačaj ako ne napravimo i to je lijepo na stranicama, to je na stranicama ministarstva.
Ovdje sam dužna osvrnut se na jednu tezu koju je izrekla gospođa Dušica Radojčić predsjednica kluba, predsjednica oprostite saborskog Odbora za zaštitu okoliša i prirode. Naime ona je posve netočno rekla sam ja jučer rekla da su fosilna goriva dobro za klimu. Postoji naravno snimka toga, evo neću reći da je to manipulacija, al me to jako žalosti pa ću ja ovdje reći točno kako sam rekla i zašto sam to rekla.
Naime, gospođa Radojčić je rekla da nije baš konzistentno govoriti o zakonu o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja, govoriti o zelenoj preobrazbi, a podržavati ulaganja u istraživanje i razvoj što se tiče proizvodnje iz nafte i plina. Ja sam rekla gospođo Radojčić to je posve konzistentno.
Naime, točno je da se nećemo fosilnih goriva u danu osloboditi, ko što neće nitko, Ako ona vjeruje, nema je tu pa mi je žao, ali ću reći da hoćemo onda evo ja ne vjerujem. Neće nitko, pa sam poslala upit jel' vi znate da je i jedan agregat za vjetroelektranu došao u Hrvatsku bez fosilnog goriva? To je recimo jedan primjer. No naš je cilj smanjivati udio, povećavati doprinos. Mi smo te ciljeve kvantificirali. Mi odgovaramo za isporuku tih rezultata i svakoj državi u kojoj javna uprava razmišlja logično i u interesu vlastitih stanovnika je bolje da se ovisnost o fosilnim gorivima smanji, da manje uvozi, a ako ima svoje rezerve to pogleda, manje je emisija u zraku, veća je energetska sigurnost i naravno da je to naš cilj, a nikako nisam rekla da su fosilna goriva dobra za klimu. Mislim to e i to je bio moj odgovor, pa se može pogledati snimka, a željela bih to ovdje istaknuti zato što je to …/Govornica se ne razumije./… Mi smo odgovorni i za energetsku sigurnost i za diverzifikaciju i za čuvanje našeg okoliša i za konkurentnost.
Ovdje je bilo pitanje solara u istoj raspravi iz Kluba zastupnika Možemo ili pojedinačno kako god je izneseno da evo ne iskorištavaju se dovoljno potencijali za solarnu energiju. Svakako to svima nam je naum da povećamo udjele. To smo iskazali u brojkama i u rokovima. Međutim, isto tako ću što se tiče solarne energije spomenuti da je instalirana raspoloživa energija bila 2022. godine bila je 222 Megavata, milijuna a 2023. godine je uglavnom ta brojka sa 222 povećana na 474,9.
Što još treba jasno naglasiti? Što se tiče energetskog siromaštva i što se tiče mogućnosti predfinanciranja iz socijalnog Fonda za klimatsku prilagodbu. Mi smo takvu mogućnost planirali, mi je pripremamo, mi smo je prijavili i mi planiramo za predfinanciranje osigurati značajna, osigurati značajna sredstva.
Još jednom želim svima zahvaliti, zamoliti za podršku ovom zakonu koji je potreban, na kojem se dugo radilo, koji se usklađivao sa svim sektorima, koji vodi računa i o potrebi vođenja dijaloga kako međusektorskog tako i sa drugim relevantnim dionicima, o potrebi da se podrže i drugi razvojni ciljevi Hrvatske i koji treba doprinijeti i ciljevima dekarbonizacije i ciljevima očuvanja naših najvrjednijih resursa i ostvarivanju dobrog i zdravog života za buduće generacije.